Produkty

Prečo okná a dvere vyžadujú starostlivosť?

Každá vec, aby slúžila dlho, potrebuje pravidelnú údržbu a servis. Navyše, ak je to tak zložitý výrobok, ako sú okná a dvere. Tak ako každý technický produkt, aj okná a dvere podliehajú viacerým nepriaznivým vplyvom, ako sú napríklad: vysušenie či znehodnotenie tesnenia, dynamický tlak z prirodzených pohybov budov či obyčajné starnutie.

Názor, že okná a dvere nepotrebujú údržbu je mylný!

Aby vám vaše okná a dvere čo najdlhšie slúžili a plnili dlhodobo svoje funkcie, je potrebné sa o nich pravidelne starať. Všetky otváracie prvky majú v sebe pohyblivé časti, ktoré umožňujú vetranie a otváranie. Tieto je potrebné minimálne 1x do roka premazať. Ďalšou vecou, ktorá potrebuje údržbu, je tesnenie, ktoré starne a je nutné ho oživiť naolejovaním, aby bolo stále „čerstvé“ a pružné.

Prečo je potrebné pravidelne servisovať okná?

Pravidelné nastavenie a premazanie funkčných dielov a tesnenia je dôležité pre správnu funkčnosť a minimalizovanie tepelných strát. Najväčšou výhodou pravidelného servisu je predĺženie životnosti výrobku o jeho štandardnú záruku. Ďalšou výhodou je šetrenie budúcich nákladov za výmenu komponentov. V porovnaní cien za pravidelnú údržbu s cenami za výmenu komponentov ako napríklad s cenou za kovanie a tesnenie, určite ušetríte nemalé množstvo finančných prostriedkov.

A čo sa deje, pokiaľ sa o okná nestaráme?

V prvom rade dochádza k strate ich prirodzených dobrých vlastností pri termoizolácii, a s tým prichádzame o nemalé finančné prostriedky, ktoré sme do okien investovali. Okná prepúšťajú viac zvuku, chladu a tepla. Ďalším nepriaznivým javom sú rôzne mechanické poruchy, ktoré narúšajú komfort pri ich užívaní. Väčšinou okná nedoliehajú, vŕzgajú alebo sa zle zatvárajú.

Oplatí sa investovať do pravidelného servisu okien a dverí?

Ako príklad – okná môžeme prirovnať k automobilu. Ten si tiež kúpime nový a jazdíme s ním na pravidelné servisné prehliadky po určitých najazdených kilometroch, aby nám vydržalo čo najdlhšie. Pravidelným servisom si predĺžite životnosť profilov, skiel, tesnení a kovania, výrobky vám budú slúžiť dlhšie a nebudete sa rozčuľovať nad ich zlou funkciou. V konečnom dôsledku tak ušetríte za budúcu výmenu komponentov okien a dverí ktoré sa rýchlejšie bez pravidelného servisu opotrebovávajú.

Ak máte záujem o prípadnú radu či o bližšie informácie ohľadom servisu vašich okien alebo vchodových dverí –  KONTAKTUJTE NÁS!