Skip to content Skip to footer
Znížte hluk tými pravými oknami

Zvukotesné zasklenie

Plastové okná Gealan sú vybavené kvalitným zvukovým zasklením, ktoré dokáže účinne eliminovať hluk zvonku. Ich trojsklo a rôzne varianty tesnenia zabezpečujú tiché a pokojné prostredie v interiéri. Vďaka vynikajúcej zvukovej izolácii sú tieto okná vhodné pre byty a domy, ktoré sa nachádzajú v rušných častiach mesta alebo v blízkosti hlavnej cesty.

Znížte hluk tými pravými oknami

Zvukotesné zasklenie

Plastové okná Gealan sú vybavené kvalitným zvukovým zasklením, ktoré dokáže účinne eliminovať hluk zvonku. Ich trojsklo a rôzne varianty tesnenia zabezpečujú tiché a pokojné prostredie v interiéri. Vďaka vynikajúcej zvukovej izolácii sú tieto okná vhodné pre byty a domy, ktoré sa nachádzajú v rušných častiach mesta alebo v blízkosti hlavnej cesty.

Zvuková izolácia okien Gealan - Doormaster

Zvuková izolácia zohráva v moderných budovách stále dôležitejšiu úlohu. Pretože mnoho ľudí žije v mestských centrách alebo v blízkosti rušných ulíc, je dôležité sa čo najviac oslobodiť od okolitého hluku. Inak môže dôjsť k stresu a ďalším zdravotným problémom. Každý má iné vnímanie hluku v závislosti od toho, akému hluku je v každodennom živote vystavený. Mnoho z nás je však citlivých na hluk. Všeobecne sa pri nepretržitej hladine zvuku 60 dB môžu počas spánku objaviť stresové reakcie. Pri trvalom vystavení 80 dB sa môžu objaviť zdravotné problémy.

Vnímanie hluku ľuďmi

Vnímanie hluku sa u jednotlivých ľudí líši. Jedno je však isté: Počnúc trvalou hladinou akustického tlaku 60 decibelov sa objavujú stresové reakcie v priebehu spánku, od hladiny 80 decibelov sa môžu objaviť zdravotné ťažkosti. Tu je niekoľko príkladov hladiny akustického tlaku vo vzdialenosti do 10 metrov.

10 dB: Dýchanie, šustot listu
50 dB: Zlé počasie (mierna búrka), zvuky vydávané chladničkou
70 dB: Pustený televízor, dopravný hluk, kosačka na trávu
90 dB: Prevádzka nákladného vozidla alebo pneumatického kladiva
130 dB: Automobilové závody, prúdové lietadlo

Zvukotesné okná zanechávajú hluk predo dvermi

Okná sú najcitlivejšími komponentmi budovy z hľadiska vonkajšieho hluku. Zvukotesné okná sú preto obzvlášť dôležité najmä v mestách alebo v blízkosti letísk, železničných tratí alebo hlavných ulíc. Aj na takých miestach tak môžete spojiť mestský alebo centre dostupný obytný priestor s príjemnou hladinou hluku v byte alebo dome. Okná GEALAN Hafen-City-Fenster® boli špeciálne navrhnuté pre obytné oblasti v centre miest. Model, ktorého názov je odvodený od novo vytvorenej obytnej štvrte v centre Hamburgu, ponúka zvukovú izoláciu so zatvoreným, a dokonca aj čiastočne otvoreným oknom. Vďaka jedinečnej technológii je možné zatvorením okna znížiť zvuk až o 63 dB. Keď je okno vyklopené, môže byť zvukovou izoláciou pohltených až 34 dB. To umožňuje výrazne znížiť vonkajší hluk a zároveň prirodzene vetrať. Vďaka tomu je okno GEALAN Hafen-City-Fenster® ideálny model pre bytové domy v centre miest.

zvukova-izolacia-okien-Gealan-Doormaster-3

Zvuková izolácia s modernými vetracími systémami

zvukova-izolacia-okien-Gealan-Doormaster-2

Vetracie systémy GEALAN-CAIRE® dosahujú dobré hodnoty zvukovej izolácie. Nezáleží na systéme, účinok ochrany vonkajších stien a okien proti hluku zostáva na vysokej úrovni. Vetranie bez prenikania hluku z ulice a dopravy – veľká výhoda v porovnaní s vetraním pri otvorenom okne. Aktívne vetracie systémy GEALAN-CAIRE® majú výkonné, ale tiché ventilátory a puzdrá pohlcujúce zvuk. To udržuje hluk vonku a čerstvý vzduch môže prúdiť dovnútra veľmi ticho. Výsledkom je odpočinok a pokojný spánok.

Rôzne triedy zvukovej izolácie v závislosti od umiestnenia budovy

Zvukotesné okná sú k dispozícii v rôznych triedach ochrany. Podľa úrovne hluku v okolí budovy je možné zvoliť optimálnu triedu ochrany. Existuje šesť tried zvukovej izolácie.

Okná staršie ako 20 rokov majú obvykle iba jedno sklo, a preto ponúkajú pomerne malú ochranu pred okolitým hlukom. Preto by ste mali zvážiť výmenu okien v tých prípadoch, keď je vonkajší hluk vnímaný ako príliš hlasný. Dnešné okná so zodpovedajúcou zvukovou izoláciou majú viac skiel, čo zaisťuje, že určitá časť hluku zostáva vonku. Ktorá z vyššie uvedených tried zvukovej izolácie je pre budovu nevyhnutná, závisí od hladiny hluku v okolí a vzdialenosti domu od zdroja hluku. Zodpovedajúcim spôsobom by mala byť upravená zvuková izolácia okien. V takom prípade je najlepšie sa poradiť s odborníkom, aby bolo možné zvoliť optimálne zasklenie. Pretože príliš vysoká zvuková izolácia je nielen drahšie, ale môže tiež viesť k nežiaducej akustike v dome. Napríklad zvuky vo vnútri budovy môžu byť vnímané ako príliš priame, a preto možno nepríjemné.

Trieda zvukovej izolácie Hladina zvukovej izolácie okna Počet vozidiel za hodinu Vzdialenosť domu od ulice
1 25-29 dB 10-50 > 40m
2 30-34 dB 10-50 25m – 40m
3 35-39 dB 50-200 25m – 40m
4 40-44 dB 1.000 – 3.000 100m – 300m
5 45-49 dB 1.000 – 3.000 35m – 100m
6 > 50 dB > 3000 > 100m